Historia Chałup - jaka jest historia, co warto wiedzieć, jakie c

Pierwsze pisane ślady dotyczące Chałup odnoszą się do połowy XVII-tego stulecia. Wówczas nosiły one nazwę Budziszew lub Budziszewo - do dziś wielu mieszkańców Chałup nazywa się Budzisz. Inna nazwa jaka funkcjonowała jeszcze w latach XX-tych minionego wieku to Ceynowa lub wieś Ceynowa - również od popularnego tu nazwiska.

Z Chałupami związanych jest wiele ciekawych historii i legend, niektóre mrożą krew w żyłach. Najsłynniejsza jest Legenda o czarownicy z Ortyszy oparta na faktach. W XIX wieku (1836 r.) w Chałupach wydarzył się bowiem ostatni na ziemiach polski Sąd Boży. Wdowę Katarzynę Ceynową oskarżono o czary, a następnie poddano ją "Próbie wody", której nie przeżyła. Niefortunną okazała się dla niej suknia, w którą była odziana. Zgromadzone w jej fałdach powietrze, uniemożliwiało jej zatonięcie (co było oznaka niewinności), więc jej oprawcy dobili ją w wodzie wiosłami, przekonani o tym iż faktycznie była wiedźmą.  Do dziś na Helu żyją potomkowie wdowy, a od jej imienia nosi nazwę znana wydma Ortus, położona około 3 km od centrum Chałup. Jedynym pozytywnym aspektem tego wydarzenia jest wybudowanie we wsi przez ówczesne władze Pruskie, które w zabobonie widziały ewidentny brak edukacji, Szkoły Powszechnej. Historię tą w powieści "Wiatr od morza" opisał nawet Stefan Żeromski.

Nazwa Chałupy pojawiła się na początku lat XX-tych po włączeniu tych ziem do II Rzeczypospolitej. Wtedy też przeprowadzono przez Chałupy linię kolejową łącząca Hel z Władysławowem. Do Władysławowa Chałupy włączono w roku 1975. I tak było aż do 1 stycznia 2015 roku, kiedy to przekształcono miasto Władysławowo w gminę miejsko-wiejską i Chałupy znów są samodzielną wsią w gminie Władysławowo. Obecnie Chałupy liczą 415 mieszkańców. 

Od kilkudziesięciu lat w Chałupach organizowane są również cieszące się niesłabnącą popularnością regaty łodzi rybackich, czyli Kaszubskie Łodzie pod Żaglami (kasz. „Kaszëbszczé Bôtë pòd Żôglama)

Zdjęcia pochodzą z serwisu https://fotopolska.eu/

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0