Kuźnica - gdzie się znajduje, jak tam dojechać, co zwiedzić, jak

  • location_on Chałupy, ul. undefined

Kuźnica

Kuźnica to nadmorskie letnisko na Mierzei Helskiej pomiędzy Chałupami a Jastarnią. Kuźnica, jeszcze w XIX wieku, była najbardziej zasiedloną osadą na mierzei, współcześnie stanowi dzielnicę Jastarni. Turyści zaczęli tutaj zjeżdżać wraz z zbudowaniem kolei łączącej Hel z Władysławowem w 1922 roku. To tutaj kolej znajduje się najbliżej brzegu morza. Nic dziwnego, Mierzeja Helska w otoczeniu Kuźnicy jest najwęższa - 200 - 300 metrów szerokości. Kuźnica to także duży ośrodek rybacki. Lokalna ludność parała się rybołówstwem od wieków. I po dziś dzień, nie bacząc na mocno rozwijającą się turystykę w miejscowości kultywowane są tradycje rybackie. 

Co ciekawego można robić w Kuźnicy? PLAŻA W KUŹNICY (wejście od ul. Helskiej)

Plaża w Kuźnicy położona od strony otwartego Morza Bałtyckiego jest zadbana, bardzo szeroka, o drobnym, jasnym piasku. Przy wejściu nr 33 (od ul. Helskiej), wyłącznie w sezonie wakacyjnym, funkcjonuje strzeżone kąpielisko - Kuźnica Kościół. W Kuźnicy mierzeja jest najwęższa, ze względu na to gdziekolwiek znajdziemy nocleg w Kuźnicy - będziemy mieli blisko do cudownej, piaszczystej plaży. Aby do niej dotrzeć należy pokonać tory kolejowe. Na plaży można od czasu do czasu natknąć się na kolorowe łodzie rybackie.

PRZYSTAŃ I PORT W KUŹNICY (ul. Gen. Hallera)

Od strony Zatoki Puckiej, w Kuźnicy funkcjonuje port rybacki z mariną. Przez wiele lat te miejsce nie pełnił funkcji przystani oraz portu. Było zaniedbane. Jesienią 2012 roku oddano do użytku zmodernizowany port. Obecnie jest odnowiony, chroniony dwoma falochronami. Dodatkowo, na brzegu wybudowano budynki zaplecza przystani i bosmanat, budynek socjalno-administracyjny dla rybaków, budynki sanitarne z WC i prysznicami. Pogłebiono również tor podejścia do portu. 

MIERZEJA HELSKA

Mierzeja Helska, często niepoprawnie zwana półwyspem powstała w charakterystyczny dla mierzei sposób. Została stworzona w naturalny sposób - w skutek działalności silnych wiatrów oraz prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Wody zat. Puckiej są bardzo płytkie, idealne do praktykowania windsurfingu, a mielizną zwaną Rybitwią, pomiędzy Kuźnicą na mierzei, a Rewą na stałym lądzie, od 2002 r. odbywają się "Marsze Śledzia". Marsz ten stanowi niesłychaną atrakcję nad polskim morzem.

Ostatnia aktualizacja - grudzień 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.chalupy.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0