Rozewie

Rozewie

Rozewie to nieduża miejscowość na skarpowym wybrzeżu Bałtyku. Najbardziej znana jest z latarni morskiej, która znajduje się przy ul. Leona Wzorka 1 umiejscowiona jest latarnia morska. Nazwa ulicy pochodzi od latarnika, który pracował tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym i na początku wojny został zamordowany przez nazistów. Sama latarnia nosi imię Żeromskiego, który na początku lat 20-tych odwiedzał Rozewie - zamieszkiwał ponoć nawet w jednym z pomieszczeń latarni. Budynek latarni powstał w 1822 roku i poddany był dwóm ważnym przebudowom. Pierwszej w 1910 i kolejnej w 1978 r. W trakcie tej drugiej zrealizowana została największa zmiana w wizerunku latarnię podwyższono o osiem metrów przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były sąsiednie drzewa, które zakrywały blask latarni.

Jakie atrakcje czekają na Turystów w Rozewie?

LATARNIA MORSKA (ul. Leona Wzorka 1)

Latarnia morska to miejsce, które obowiązkowo musi się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia w tej miejcowości. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował w tym miejscu w latach 1920 -1939. We wrześniu 1939 r. - po wybuchy II Wojny Światowej - został zamorodwany.  Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który w latach 1920 - 1924 odwiedzał Rozewie - zamieszkiwał podobno nawet w latarni. Na dziedzińcu znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Latarnia była poddawana wielu przebudową. 

PLAŻA (wejścia od ul. Klifowej)

Plaża w Rozewiu ma charakter starej, porośnitej krzakami oraz zielenią piaszczystej plaży. Dzięki temu ma swój oryginalny charakter. Znajduje się pod wysokim klifem, więc aby się na nią dostać trzeba pokonać schody. Wejście na plaże możliwe jest od strony tak zwanego Lisiego Jaru.  Plaża nie jest szeroka (najszersza jest pod latarnią morską i przy zejściu nr 16 - od ulicy Garnizonowej - obok Rancho Oland), ale za to piaszczystaSwoim wyglądem przypomina dziką naturę. 

LISI JAR

Lisi Jar to bardzo atrakcyjny wąwóz. Jest umiejscowiony pomiędzy Rozewiem, a Jastrzębią Górą. Na dzień dzisiejszy jego długośc wynosi 350 metrów. Dawniej był o wiele dłuższy. W większości został pochłonięty przez morze. To właśnie tutaj można napotkać dzikie grusze. Zbocza wąwozu dochodzą do 50 metrów wysokości. Wąwóz prowadzi do morza. 

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.chalupy.net.pl nie odpowiada.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00