Rozewie - gdzie się znajduje, jak dojechać, jakie atrakcje, jaki

  • location_on Chałupy, ul. undefined

Rozewie

Rozewie to nieduża miejscowość na skarpowym wybrzeżu Bałtyku. Najbardziej znana jest z latarni morskiej, która znajduje się przy ul. Leona Wzorka 1 umiejscowiona jest latarnia morska. Nazwa ulicy pochodzi od latarnika, który pracował tutaj w dwudziestoleciu międzywojennym i na początku wojny został zamordowany przez nazistów. Sama latarnia nosi imię Żeromskiego, który na początku lat 20-tych odwiedzał Rozewie - zamieszkiwał ponoć nawet w jednym z pomieszczeń latarni. Budynek latarni powstał w 1822 roku i poddany był dwóm ważnym przebudowom. Pierwszej w 1910 i kolejnej w 1978 r. W trakcie tej drugiej zrealizowana została największa zmiana w wizerunku latarnię podwyższono o osiem metrów przez wstawienie metalowego walca. Przyczyną podwyższenia były sąsiednie drzewa, które zakrywały blask latarni.

Jakie atrakcje czekają na Turystów w Rozewie? LATARNIA MORSKA (ul. Leona Wzorka 1)

Latarnia morska to miejsce, które obowiązkowo musi się znaleźć na liście miejsc do odwiedzenia w tej miejscowości. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował w tym miejscu w latach 1920 -1939. We wrześniu 1939 r. - po wybuchu II Wojny Światowej - został bestialsko zamordowany.  Latarnia nosi imię Stefana Żeromskiego, który w latach 1920 - 1924 odwiedzał Rozewie - zamieszkiwał podobno nawet w latarni. Na dziedzińcu znajduje się pomnik Stefana Żeromskiego. Latarnia była poddawana wielu przebudowom. 

PLAŻA (wejścia od ul. Klifowej)

Plaża w Rozewiu ma specyficzny charakter. Wygląda nieco jak stara, porośnięta krzakami oraz zielenią piaszczysta i dzika plaża. Znajduje się pod wysokim klifem, więc aby się na nią dostać trzeba pokonać schody. Wejście na plażę możliwe jest od strony tak zwanego Lisiego Jaru.  Plaża nie jest szeroka (najszersza jest pod latarnią morską i przy zejściu nr 16 - od ulicy Garnizonowej - obok Rancho Oland), ale za to piaszczysta. Swoim wyglądem przypomina  rezerwat przyrody. 

LISI JAR

Lisi Jar to bardzo atrakcyjny wąwóz. Jest umiejscowiony pomiędzy Rozewiem, a Jastrzębią Górą. Na dzień dzisiejszy jego długość wynosi 350 metrów. Dawniej był o wiele dłuższy. W większości został pochłonięty przez morze. To właśnie tutaj można napotkać dzikie grusze. Zbocza wąwozu dochodzą do 50 metrów wysokości. Wąwóz prowadzi do morza. 

Ostatnia aktualizacja - grudzień 2023 r.
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.chalupy.net.pl nie odpowiada.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0